Najnowszy Komentarz - 10 GŁOSÓW ZA KOREKTĄ

Ostatni komentarz pisaliśmy dokładnie 10 czerwca. Skupiliśmy się wówczas na zasadach, jakimi kierujemy się przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Opisaliśmy nasze działania w ostatnich emocjonujących... Czytaj całość

Komitet Inwestycyjny
15 Lipiec 2019
ZŁOTE MYSLI

Po ostatnich zmianach wszystkie portfele posiadają od 30 % do 40 % zaangażowania w UFK reprezentujące złoto, 20 % portfela w UFK reprezentujące polskie średnie spółki, czyli MWIG40 oraz pozostałą część w UFK pieniężnych.

Jeśli chodzi o złoto to nadal zakładamy pozytywny scenariusz. Jak już wcześniej pisaliśmy, na wykresie tygodniowym ceny złota można zauważyć dużą skuteczność średniej 350- sesyjnej. Jak pokazuje historia, po pokonaniu w/w średniej w 2002 roku ceny złota pięły się aż do 2011 roku, osiągając nie notowane wcześniej rekordowe poziomy.  Następnie spadły, ale tylko do wspomnianej 350-tki.  Średnia ta przez ponad rok powstrzymywała deprecjację i dopiero jej pokonanie w 2014 roku otworzyło miejsce na dalszą przecenę. Od tego momentu, powstrzymująca skutecznie spadki, zmieniła swoją rolę na barierę nie do przejścia i pełniła tą rolę przez następne 5 lat.

Obecnie jesteśmy świadkami pokonania omawianej średniej i liczymy, że będzie broniła cen złota przed spadkami przez kolejnych kilka lat. Oczywiście liczymy się z cofnięciem i testem owej średniej, ale przy ewentualnej korekcie chętnie powiększymy naszą pozycję w UFK oparte o złoto.

W naszym portfelu znajdują się także UFK małych i średnich spółek. Oczywiście jest jeszcze zbyt wcześnie aby doszukiwać się pełnej analogii  sytuacją z 2012 roku oraz z 2016 roku, ale pewne podobieństwo daje się już zauważyć. Przy podjęciu odrobiny ryzyka i w miarę bliskiego stopa (ok. 4050 na MWIG40) warto spróbować uczestniczyć w tym ruchu. Po pokonaniu poziomu ok. 4300 na MWIG40 otwiera się, naszym zdaniem, miejsce na dużo większy ruch na północ. Oczywiście mamy świadomość, że nie zawsze historia się powtarza i trzeba być czujnym. W przypadku scenariusza negatywnego będzie chronił nas stop, a w przypadku pozytywnego być może warto będzie powiększyć pozycję.

/f/ZŁOTO-TYG-20190712-350.PNG

/f/MWIG40-TYG-20190712.PNG

/f/BRWG-20190712.PNG

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.