Najnowszy Komentarz - INACZEJ

Komentarz relatywnie długi, ale sugeruję przeczytać do końca. W ostatnim okresie liczba informacji, które relatywnie silnie wpływają na giełdy jest wyjątkowo duża. Możemy znaleźć... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
09 październik 2017
TECHNICZNE DYLEMATY

Pod koniec września zdecydowaliśmy się na zmianę składu naszego portfela. Generalnie pożegnaliśmy się na razie z funduszami surowcowymi i wróciliśmy na polski rynek doważając portfel, tam gdzie było to możliwe, funduszem skorelowanym z relacją dolara do złotego (Templeton Global Total Return).

Różnica dotyczyła jedynie platformy AXA, gdzie nadal zachowaliśmy fundusz UFK Skarbiec Rynków Surowcowych, z racji odmiennego zachowania w stosunku do innych funduszy surowcowych na platformach Vienna i Generali.  Jak widać w załączniku nr1 po spodziewanej przez nas korekcie, fundusz ten zbliżył się po ostatniej sesji do lokalnych maksimów sprzed korekty. Nasz dotychczasowy lider portfela, Franklin Natural Resources, którego sprzedaliśmy po 7,28 , wydaje się, że po dotarciu do oporów, o których pisaliśmy w poprzednim komentarzu, rozpoczął właśnie korektę ruchu wzrostowego. (załącznik nr2). Wskazują na to zaznaczone strzałki na wykresie wskaźnika macd, odbicie od średniej 200-sesyjnej oraz sygnał zejścia wskaźnika RSI z obszaru wykupienia do strefy neutralnej.

Jeżeli chodzi o fundusze akcyjne reprezentujące polski rynek, to wybrany przez nas fundusz NOVO Akcji (platformy Generali i Vienna), po korekcie z początku tygodnia, zaliczył po ostatniej sesji wzrost o +1,6%, znosząc tym samym wcześniejszy spadek do wsparcia. Wzrost ten będzie widoczny na rachunkach naszych klientów dopiero w poniedziałek wieczorem (przesunięcie w czasie wycen na platformach, w stosunku do notowań funduszu).

Zachowanie przedstawionych powyżej przykładowych funduszy, z naszego ostatniego rozdania, wpisuje się w szerszy obraz zachowania indeksów będących obecnie w kręgu naszego zainteresowania. Zarówno na polskim rynku, ale też na rynku surowcowym jesteśmy w dość ciekawym miejscu. Obiektywnie rzecz ujmując, prawdopodobieństwo ruchu w górę lub w dół należałoby ocenić remisowo. Jeżeli chodzi o główny indeks naszego rynku WIG20 (załącznik nr3) nic jeszcze nie jest przesądzone. Po dość dotkliwej korekcie, jak na standardy tegoroczne, do poziomu 2420 punktów, wig20 zbliżył się w ubiegłym tygodniu do poziomu pierwszych technicznych oporów. Można przyjąć, że wyjście rynku powyżej 2480 powinno skutkować kontynuacją ruchu w górę. Z kolei ponowne zejście poniżej strefy 2400:2420 będziemy traktowali jako sygnał sprzedaży. Jeżeli chodzi o mWIG40 to sygnał kupna wygenerowany w ostatnim tygodniu września wstępnie wygląda na pułapkę, ale podobnie jak to ma miejsce na WIGu20 dopiero zdecydowane opuszczenie strefy 4890:4960 będziemy mogli uznać za wiarygodny sygnał.

Rynek surowcowy również pozostaje w kręgu naszych zainteresowań, ale chwilowo mamy odwrotną sytuację do rynku polskiego. Na surowcach jesteśmy po wzroście i pojawieniu się krótkoterminowych problemów z kontynuacją ruchu na północ. Na naszym rodzimym parkiecie, po wrześniowej korekcie, rysuje się szansa na wzrosty. Patrząc jedynie na zmiany indeksów, to w pierwszym tygodniu października surowcowy indeks Rogers spadł -1,18%, natomiast WIG20 w skali tygodnia wzrósł o +1,1%. Tak więc nasza ostatnia decyzja z perspektywy tygodniowej wydaje się póki co trafna, ale tak naprawdę dopiero dalszy rozwój zdarzeń, a przede wszystkim moment zamknięcia pozycji zdecyduje o tym, czy był to ruch właściwy, czy nie.

Przy okazji,  pozwalamy sobie przytoczyć procentowy wynik naszej ostatniej transakcji. Na poszczególnych funduszach(kurs sprzedaży do kursu kupna) wyglądało to następująco:

Generali (3-dniowe): BlackRock World Minning: +5,3%;  Franklin Natural Resources: +3,8%;  Portfel Zagraniczny surowcowy: +3,0%;

Generali (5-dniowe): BlackRock World Minning: +7,1%;  Franklin: +3,0%;  Portfel Zagraniczny Surowcowy: +3,0%;

Vienna-Life: BPH Surowców i Żywności: +0,9%;  Franklin Natural Resources: +3,1%.

Jeżeli chodzi o AXA, to tak jak wspomnieliśmy na początku, nie zamknęliśmy jeszcze pozycji w funduszu surowcowym.

Oczywiście zawsze można było lepiej, ale przeważnie w analizie „porozdaniowej”, czyli po fakcie. Dla przykładu w tym samym czasie indeksy polskiej giełdy zachowały się następująco: WIG20: +2,9%; mWIG40: 0,0%; sWIG80: -4,6%.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.