Najnowszy Komentarz - INACZEJ

Komentarz relatywnie długi, ale sugeruję przeczytać do końca. W ostatnim okresie liczba informacji, które relatywnie silnie wpływają na giełdy jest wyjątkowo duża. Możemy znaleźć... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
27 luty 2017
KOREKTA

 

Jest to o tyle istotne, że konwersja (zmiana) składu portfela funduszy UFK trwa kilka dni i musimy przewidywać ruchy z pewnym wyprzedzeniem. Spodziewając się korekty na naszym rodzinnym rynku sprzedaliśmy UFK akcji polskich do zera, a w UFK surowcowych zdecydowanie zmniejszyliśmy zaangażowanie. Tak, jak wcześniej pisaliśmy indeks WIG 20 dotarł do bardzo silnego oporu w okolicy 2250 -2300, które we wcześniejszych latach były wsparciem, a obecnie stały się oporem. Po bardzo dynamicznym wzroście od końca listopada 2016, praktycznie bez większej korekty po drodze, w czwartek nastąpiło wyhamowanie wzrostów a w piątek indeks zanotował dotkliwy spadek niewidziany od grudnia 2016 roku. Oczywiście nie przekreślamy naszego rynku akcji, natomiast uważamy, że odpoczynek by się przydał i lepiej oglądać go z boku, na funduszach pieniężnych.

 

Dziwnym zbiegiem okoliczności w miejscu, gdzie jest opór techniczny, o którym pisałem wyżej , pojawiły się także informacje, że Goldman Sachs zamknął rekomendację kupna dla rynków Brazylii, Indii i Polski !!!  Czyżby też grali na spadek?

 

Obecnie będziemy czujnie przyglądać się przebiegowi wydarzeń i jak tylko uznamy za stosowne odbudujemy pozycję. Zakładamy różne scenariusze. Spadek w okolice 2000 lub dłuższy postój i schłodzenie wskażników technicznych przy obecnych poziomach.

Zgodnie z naszą filozofią nie zamierzamy kreować rynku tylko chcemy przytulać się do dużego kapitału, a ten jak na razie też jest po naszej stronie.

 

Jeśli chodzi o UFK surowcowe to zdecydowanie rozczarowuje zachowanie Franklina . Widać, że mocne skrócenie tej pozycji było dobrą decyzją . Jeśli przekroczy naszego stopa to z bólem,  ale sprzedamy pozostałą cześć, w sytuacji odwrotnej, chętnie powrócimy do poprzedniego zaangażowania.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.