- Oferta
Tak jest po prostu fair.
- O nas
Kim jesteśmy, jak działamy?
- Ludzie z "Betonu"
Porozmawiajmy o...
- Przebieg Inwestycji
Wskaźniki inwestycji
- Komentarze
Aktualny skład portfela UFK
- Kariera
Rozpocznijmy współpracę
- Kontakt
Napisz lub zadzwoń
CZEKAMY NA WIATR
Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię
na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku,
bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.
CZEKAMY NA WIATR
Tym razem było odwrotnie. Po ustanowieniu szczytu na zamknięciu sesji (9 maja) zamiast kontynuacji i rozpoczęcia nowej fali wzrostowej nastąpił spadek. Nie było to jeszcze nic nadzwyczajnego, gdyż rynek przyzwyczaił nas w ostatnich tygodniach do zaskakujących zwrotów, nawet dzień po dniu. Kiedy jednak 11 maja mieliśmy kolejne cofnięcie rynku, uznaliśmy to za sygnał ostrzegawczy. Tym bardziej, że rynki bazowe, ale też rynki wchodzące były w dobrej formie. Oczywiście, ani technicznie, ani też logicznie nie było jeszcze powodów do sprzedaży, jednak nos spekulanta podpowiadał coś innego. Skróciliśmy więc pozycje w funduszach akcyjnych do 50 procent portfela. (załącznik numer 1 – pierwsza strzałka w dół).
Kolejne dwie sesje to słabe odreagowanie, po którym nastąpił silniejszy spadek. Ten wtorkowy spadek (16 maja) można już było uznać za pierwszy sygnał sprzedaży. Po pierwsze z konsolidacji w okolicach 2400 punktów na WIGu20 wyszliśmy dołem, a po drugie silny spadek w dniu opublikowania dobrych danych makroekonomicznych to też sygnał sprzedaży.
Postępując zgodnie z naszą metodologią postanowiliśmy zamknąć pozycję w akcjach i stanąć z boku z funduszem pieniężnym w portfelu, tak też zrobiliśmy (16 maja – druga strzałka w dół).
I tu rodzi się naturalne pytanie: co dalej, czy to tylko korekta i jaka, czy też może już zmiana tendencji?
Oczywiście dziś jest jeszcze za wcześnie, aby definitywnie określić gdzie jesteśmy. Można oczywiście przyjrzeć się pewnym faktom, które znamy i próbować wstępnie opowiedzieć się po którejś stronie, mając i tak świadomość tego, że dopiero po spełnieniu pewnych założeń można będzie bardziej stanowczo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, a przede wszystkim zareagować składanymi zleceniami. Tak, czy inaczej, jeżeli pojawiają się tego rodzaju wątpliwości wolimy się nad tym zastanawiać z bezpiecznym składem portfela, takim jaki posiadamy dziś.
Poniżej kilka punktów przemawiających za dalszymi wzrostami (+) lub przynajmniej za większą korektą (-):
Kolejne plusy i minusy można oczywiście przytaczać, ale do ponownego zajęcia pozycji muszą zostać spełnione określone warunki. Będziemy na bieżąco je analizować i postaramy się podjąć właściwą decyzję, przecież mamy w portfelu dokładnie to samo, co wszyscy nasi klienci. Na koniec podam tylko liczby dotyczące ostatniej, właśnie zamkniętej pozycji, na przykładzie Generali-3 dniowe. Od kupna do sprzedaży minął mniej więcej miesiąc, a wyniki na poszczególnych funduszach wyglądają następująco (średnia cena sprzedaży do średniej ceny zakupu):
UFK SKARBIEC AKCJA: +3,22%; UFK NOVO AKCJI: +2,43%; UFK PARVEST TURCJA: +0,83%; UFK NOBLE MiŚ:+0,40%
Nie wygląda to może nazbyt imponująco, ale gdyby zarabiać tak w każdym miesiącu, na koniec roku byłoby całkiem przyjemnie.
Załączniki: