Najnowszy Komentarz - INACZEJ

Komentarz relatywnie długi, ale sugeruję przeczytać do końca. W ostatnim okresie liczba informacji, które relatywnie silnie wpływają na giełdy jest wyjątkowo duża. Możemy znaleźć... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
22 maj 2017
CZEKAMY NA WIATR

Tym razem było odwrotnie. Po ustanowieniu szczytu na zamknięciu sesji (9 maja) zamiast kontynuacji i rozpoczęcia nowej fali wzrostowej nastąpił spadek. Nie było to jeszcze nic nadzwyczajnego, gdyż rynek przyzwyczaił nas w ostatnich tygodniach do zaskakujących zwrotów, nawet dzień po dniu. Kiedy jednak 11 maja mieliśmy kolejne cofnięcie rynku, uznaliśmy to za sygnał ostrzegawczy. Tym bardziej, że rynki bazowe, ale też rynki wchodzące były w dobrej formie. Oczywiście, ani technicznie, ani też logicznie nie było jeszcze powodów do sprzedaży, jednak nos spekulanta podpowiadał coś innego. Skróciliśmy więc pozycje w funduszach akcyjnych do 50 procent portfela. (załącznik numer 1 – pierwsza strzałka w dół).

Kolejne dwie sesje to słabe odreagowanie, po którym nastąpił silniejszy spadek. Ten wtorkowy spadek (16 maja) można już było uznać za pierwszy sygnał sprzedaży. Po pierwsze z konsolidacji w okolicach 2400 punktów na WIGu20 wyszliśmy dołem, a po drugie silny spadek w dniu opublikowania dobrych danych makroekonomicznych to też sygnał sprzedaży.

Postępując zgodnie z naszą metodologią postanowiliśmy zamknąć pozycję w akcjach i stanąć z boku z funduszem pieniężnym w portfelu, tak też zrobiliśmy (16 maja – druga strzałka w dół).

I tu rodzi się naturalne pytanie: co dalej, czy to tylko korekta i jaka, czy też może już zmiana tendencji?

Oczywiście dziś jest jeszcze za wcześnie, aby definitywnie określić gdzie jesteśmy. Można oczywiście przyjrzeć się pewnym faktom, które znamy i próbować wstępnie opowiedzieć się po którejś stronie, mając i tak świadomość tego, że dopiero po spełnieniu pewnych założeń można będzie bardziej stanowczo odpowiedzieć na tak postawione pytanie, a przede wszystkim zareagować składanymi zleceniami. Tak, czy inaczej, jeżeli pojawiają się tego rodzaju wątpliwości wolimy się nad tym zastanawiać z bezpiecznym składem portfela, takim jaki posiadamy dziś.

Poniżej kilka punktów przemawiających za dalszymi wzrostami (+) lub przynajmniej za większą korektą (-):

  1. Każda tendencja trwa zawsze dłużej, niż się większości wydaje (+)
  2. WIG dotarł do górnego ograniczenia długoterminowej tendencji (załącznik nr 2) (-)
  3. Środowy spadek na S&P500 w USA był największym jednodniowym spadkiem od ośmiu miesięcy (-)
  4. Wzrosty czwartkowe i piątkowe w USA wyglądają jedynie na ruch powrotny, nie były potwierdzone na wskaźniku macd (strzałki w załączniku nr 3) (-)
  5. Indeks Strachu na giełdzie amerykańskiej (VIX) dotarł do najniższym poziomów od dwóch lat, po czym po środzie nastąpił gwałtowny wzrost (-)
  6. Dotychczasowe wzrosty w USA były określane „TRUMP-RALLY”, od środy mówi się już o „TRUMP-SLUMP” (załamanie) , tłumaczy się to obawami rozpoczęcia procedury odwołania prezydenta USA (-)
  7. Cały punkt 6. Może być jedynie krótkoterminową przyczyną gwałtownej korekty (+)
  8. W czasie hossy 2007 do funduszy akcyjnych w Polsce napłynęło +24 miliardy złotych, tymczasem w tym roku było to zaledwie +115 milionów (-)
  9. Cały punkt 8. Albo napływ kapitału do funduszy akcyjnych dopiero przed nami, albo po raz pierwszy hossa skończy się bez tego napływu ? (+)
  10. Indeksy małych i średnich spółek (mWIG i sWIG) technicznie wyglądają najsłabiej. Ostatnie wzrosty zupełnie niepotwierdzone na wskaźnikach tygodniowych (-)
  11. W obecnej tendencji wzrostowej, rozpoczętej w grudniu nie było jeszcze dotkliwej korekty, a taka z reguły nadchodzi, nawet w silniejszych trendach (-)

 

Kolejne plusy i minusy można oczywiście przytaczać, ale do ponownego zajęcia pozycji muszą zostać spełnione określone warunki. Będziemy na bieżąco je analizować i postaramy się podjąć właściwą decyzję, przecież mamy w portfelu dokładnie to samo, co wszyscy nasi klienci. Na koniec podam tylko liczby dotyczące ostatniej, właśnie zamkniętej pozycji, na przykładzie Generali-3 dniowe. Od kupna do sprzedaży minął mniej więcej miesiąc, a wyniki na poszczególnych funduszach wyglądają następująco (średnia cena sprzedaży do średniej ceny zakupu):

UFK SKARBIEC AKCJA: +3,22%; UFK NOVO AKCJI: +2,43%; UFK PARVEST TURCJA: +0,83%; UFK NOBLE MiŚ:+0,40%

Nie wygląda to może nazbyt imponująco, ale gdyby zarabiać tak w każdym miesiącu, na koniec roku byłoby całkiem przyjemnie.

Załączniki:

 

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.