Najnowszy Komentarz - INACZEJ

Komentarz relatywnie długi, ale sugeruję przeczytać do końca. W ostatnim okresie liczba informacji, które relatywnie silnie wpływają na giełdy jest wyjątkowo duża. Możemy znaleźć... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
02 styczeń 2017
2016/2017

Po dobrym końcu pierwszego kwartału ( szczyt WIGu20 na poziomie 1999,93 punktów) nastąpiło kolejne tąpnięcie zwieńczone Brexitem. Wtedy też WIG20 zanotował swoje roczne minimum na poziomie 1641,85 punktów. Praktycznie do końca listopada bliżej nam było do ustanowienia nowych minimów, niż do rozpoczęcia nowej fali wzrostowej. Dopiero kiedy opadł kurz po amerykańskich wyborach , końcówka roku należała ponownie do byków.

Główny indeks polskiej giełdy w  2016 roku zamknął się jednak na plusie, na poziomie 1947,7 punktów, czyli o +4,8% wyżej , niż rok wcześniej.

 

W tym niezbyt łatwym do rozgrywania roku udało nam się uniknąć większych wpadek, chociaż okazji nie brakowało i wynik końcowy uznajemy za satysfakcjonujący. Dla przykładu na produktach Generali wypracowany zysk netto (po kosztach platformy) wyniósł między +9,81% , a +11,8% , w zależności od produktu. Przy obecnych stopach procentowych wynik zbliżony do +10% uważamy , że jest przyzwoitym rezultatem naszych działań.

Na dziś skład naszego portfela to w dalszym ciągu:

fundusze surowcowe:    70%

fundusze akcji polskich: 30%

 

Jak zwykle z początkiem nowego roku nadchodzi moment analiz rynkowych i co za tym idzie moment przetasowań w kierunkach przepływu kapitału. Dotyczy to również i naszej pracy. Szczególnie na początku nowego rozdania będziemy starali się bacznie przyglądać  nowym tendencjom i dopasowywać skład naszego portfela do nowych okoliczności. Oczywiście reakcja na rynkowe zmiany to jedno, ale nie mniej ważnym jest  własny pomysł na strategię w nowym roku. Przewidywanie tendencji rynkowych najłatwiejsze jest po fakcie 😉 , ale  mimo to, o jakiś ich zarys warto się pokusić, aby w momentach kluczowych nie dać się zaskoczyć.

 

Do najważniejszych elementów układanki rynkowej, które bierzemy pod uwagę zaliczylibyśmy kilka:

1) koniec hossy na obligacjach – w krótkim okresie bez wpływu na rynek akcji

2) amerykańska inflacja wychodzi na dwuletnie maksima – korzystne dla akcji , ale też surowców, chociaż z historii najwyżej na najbliższe pół roku

3) wzrost rentowności obligacji (spadek cen) o 0,6 punktu procentowego zwiastował w przeszłości przyspieszenie tempa inflacji

4) brak wzrostu skłonności do oszczędzania Amerykanów, to również proinflacyjna wiadomość – piszemy o USA, bo bez tendencji wzrostowej na tamtym rynku, trudno o hossę gdzie indziej.

5)  akcje amerykańskie są już relatywnie drogie – ryzyko kontynuacji tendencji

6) zmiana prezydenta partii demokratycznej na reprezentanta republikanów poprzedzała z reguły zaledwie o kilka miesięcy początek spadków w Stanach

7) Zmiana roczna WIG, która jeszcze wiosną była silnie ujemna (-20%), wyszła już na plus, a to w przeszłości zwiastowało kontynuację tendencji wzrostowej.

8) Główne gospodarki świata znalazły się w inflacyjnej fazie ożywienia – preferowana klasa aktywów to akcje i surowce.

9) WIG20USD (załącznik nr 1) , czyli indeks analizowany przez inwestorów zagranicznych, po raz pierwszy od połowy 2014 roku pokonał średnią 45-sesyjną na wykresie tygodniowym. Jeżeli to wybicie zostałoby potwierdzone na najbliższych sesjach, będziemy starali się doważyć fundusze akcji polskich.

10) WIG20 po przebiciu średniej 200-sesyjnej na wykresie dziennym potwierdza trwałość tego wybicia. Zdarzyło się to pierwszy raz od maja 2015 roku. Ponadto, zarówno po Brexicie, jak i po wygranej Trumpa, dołki z początku roku zostały obronione, a to już pokazuje tworzącą się relatywną siłę naszego parkietu (załącznik nr2)

11) Układ techniczny na WIGu jest bliźniaczo podobny do tego z drugiej połowy 2012 roku (załącznik nr3-strzałki). Jeżeli kontynuacja miałaby być również podobna , to także na szerokim indeksie mamy szansę na wzrosty.

 

Reasumując. Pamiętając oczywiście o tym, że każde przewidywania na giełdzie zakrawają trochę na wróżbiarstwo, nie da się po prostu uwzględnić wszystkich czynników, mających wpływ na wydarzenia rynkowe, postanowiliśmy, mimo to, pokusić się o pewne przewidywania:

 

Na polskim rynku spodziewamy się  hossy. W krótkim terminie możliwa jest korekta do poziomu wcześniej pokonanych oporów, ale w horyzoncie średnioterminowym zakładamy całkiem pokaźne wzrosty. Kluczowym będzie pokonanie przez WIG20 najważniejszego oporu na poziomie 2000 punktów, ale jeżeli się to uda może nastąpić zdecydowane przyspieszenie wzrostów.

Biorąc jednak pod uwagę ryzyko związane z zaawansowaną tendencją wzrostową w USA, zakładamy, że spodziewana przez nas hossa będzie dynamiczna , ale raczej krótka, to znaczy nie dłużej , niż do maja.

 

Jeżeli chodzi o inne klasy aktywów, to w dalszym ciągu najbardziej podoba nam się rynek surowców. Zakładając , że rozpoczęty niedawno wzrost inflacji będzie kontynuowany, na rynku surowców jest jeszcze sporo miejsca do wzrostów.

 

Oczywiście założenia założeniami, ale metodologia gry pozostaje ta sama. W dalszym ciągu zamierzamy respektować ustalone przez na linie obrony i w razie odmiennego , niż zakładany przez nas, zachowania rynków, będziemy na bieżąco reagowali, chociaż przy tak optymistycznych przewidywaniach stop lossy będą raczej ustawione niezbyt blisko, a to oznacza możliwość zwiększenia się amplitudy wahań naszego portfela.

 

Wszystkim naszym klientom życzymy  WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU !   i aby na koniec tego roku każdy mógł powiedzieć: to był dobry rok !

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.