- Oferta
Tak jest po prostu fair.
- O nas
Kim jesteśmy, jak działamy?
- Ludzie z "Betonu"
Porozmawiajmy o...
- Przebieg Inwestycji
Wskaźniki inwestycji
- Komentarze
Aktualny skład portfela UFK
- Kariera
Rozpocznijmy współpracę
- Kontakt
Napisz lub zadzwoń
CIEKAWE MIEJSCE
Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię
na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku,
bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.
CIEKAWE MIEJSCE
Mniej więcej od dwóch tygodni skład naszego portfela wygląda następująco: w Generali połowę portfela stanowią UFK akcyjne, a połowę UFK pieniężne, natomiast w AXA i Vienna UFK akcyjne to 40 procent portfela, a UFK pieniężne stanowią 60 procent. Różnica wynika z braku (AXA i Vienna) sensownych UFK reprezentujących szeroko rozumiany rynek surowcowy.
W szczegółach na przykładzie platformy Generali posiadamy: UFK Skarbiec Akcja (15%); UFK Generali Małych i Średnich Spółek (15%); UFK US Select (10%); UFK Portfel Zagraniczny Surowcowy (10%) oraz UFK pieniężne (50%).
Pokrótce postaram się uzasadnić zmniejszenie zaangażowania po stronie UFK akcyjnych:
– Esalians Akcji: -3,79%; Skarbiec Akcja: +7,35% Ten –sam rynek, a jednak dość spora różnica wynikająca z doboru poszczególnych spółek do portfela. Sprzedaliśmy ten pierwszy i zostawiliśmy Skarbiec, który jak widać w ostatnim okresie jest lepszy.
– Portfel Zagraniczny „Cztery strony Świata”: -0,89% – najbardziej skorelowany z rynkiem USA, ale reprezentuje szeroki wachlarz indeksów
– Portfel Zagraniczny Surowcowy: +8,34% ostatnie miesiące dla surowców to dobry okres, chociaż wydaje się, że pachnie krótkoterminową korektą, posiadamy.
– BlackRock Asian Dragon: -9,88%
– JPMorgan Greater China: -14,52% jak widać niespodziewanie Chiny i Azja nie były w ostatnim kwartale najlepszym pomysłem inwestycyjnym. Jeżeli długoterminowa tendencja na rynkach akcyjnych nie ulegnie załamaniu, być może już niebawem będzie można wrócić na ten rynek.
– Fidelity Emerging Markets: -7,5% szeroko rozumiane rynki krajów rozwijających się są w trakcie korekty. Okazuje się, że polska giełda, zgodnie z naszymi przewidywaniami była w ostatnim okresie zdecydowanie silniejsza i odrobiła część dystansu do innych podobnych rynków.
– JPMorgan US Select Equity: +6,14%: fundusz reprezentujący rynek w USA. Jak widać radzi sobie całkiem dobrze, choć pierwsze sygnały ostrzegawcze już się pojawiają. Posiadamy 10 procent w portfelu.
– Generali Akcji MiŚ: + 6,38%: posiadamy 15 procent w portfelu. Chociaż tak jak wspominałem wyżej pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze, to zdecydowaliśmy się jedynie na skrócenie naszej pozycji, w oczekiwaniu na dalszy rozwój zdarzeń.
– Generali Obligacje Aktywny: -3,99%; Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu: -1,4%; Obligacje Globalnych Rynków Wschodzących: -6,94%; Generali Obligacje Nowa Europa: -6,23%
Ostatni zestaw wyników, czyli wyniki UFK obligacji może budzić największe zdziwienie, szczególnie dla tych inwestorów, którzy błędnie traktują fundusze obligacji jako „bezpieczną przystań”. Otóż, jak widać na powyższych przykładach, tak nie jest. Akurat teraz, w ostatnich miesiącach byliśmy i jesteśmy świadkami wzrostu rentowności na wielu rynkach obligacji. Wzrost rentowności wiąże się bezpośrednio ze wzrostem inflacji i wzrostem oczekiwań inflacyjnych, a co za tym idzie spadkiem wycen obligacji, co przekłada się w oczywisty sposób na spadek wycen funduszy obligacyjnych.
Reasumując: nasze zaangażowanie w fundusze akcyjne oceniamy jako adekwatne do sytuacji na rynkach kapitałowych. Posiadane w naszym portfelu UFK akcji polskich, amerykańskich i surowców zachowywały się w ostatnich tygodniach lepiej, niż fundusze reprezentujące inne rynki. Nie oznacza to jednak, że tak będzie dalej i jak zwykle pilnie analizujemy bieżące wydarzenia i sytuację na giełdach. Dziś możemy stwierdzić, że zrobiło się ciekawie i nasz rynek jest jednym z lepszych w ostatnich tygodniach.
Trzeba jednak być czujnym, bo najprościej rzecz ujmując, albo my dołączymy do innych rynków, rozpoczynając korektę, albo inne rynki są blisko zakończenia korekty i razem z nimi rozpoczniemy kontynuację tendencji wzrostowej. Jeżeli znajdziemy odpowiedź na to pytanie, postaramy się oczywiście odpowiednio zestawić UFK w naszym portfelu.