- Oferta
Tak jest po prostu fair.
- O nas
Kim jesteśmy, jak działamy?
- Ludzie z "Betonu"
Porozmawiajmy o...
- Przebieg Inwestycji
Wskaźniki inwestycji
- Komentarze
Aktualny skład portfela UFK
- Kariera
Rozpocznijmy współpracę
- Kontakt
Napisz lub zadzwoń
PONAD +5% W MIESIĄC
Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię
na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku,
bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.
PONAD +5% W MIESIĄC
Wspomniane w tytule +5% w jeden miesiąc pokazuje potencjał do zarabiania przy sprzyjających okolicznościach giełdowych, nawet na nielubianych przez niektórych produktach z Ubezpieczeniowymi Funduszami Kapitałowymi (UFK). I o tych sprzyjających okolicznościach chcielibyśmy Państwu co nieco napisać.
W komentarzu z początku grudnia „POZYTYWNE SYGNAŁY”, kiedy to uzasadnialiśmy alokację naszego portfela w 100 procentach w fundusze akcyjne, pisaliśmy głównie o pozytywnych sygnałach płynących z analizy technicznej, głównie dotyczących indeksów z naszej giełdy. Po miesiącu odniosę się jedynie do sytuacji technicznej na głównym indeksie, czyli na WIGu20. Sytuacja techniczna na indeksach małych i średnich spółek wygląda jeszcze bardziej okazale.
W załączniku numer 1 prezentujemy przebieg wykresu WIG20 w interwale miesięcznym (każda świeczka to obraz jednego miesiąca). Proszę zwrócić uwagę na podobieństwo do sytuacji z przełomu 2016 i 2017 roku. Zielone strzałki wskazują miejsca pojawienia się sygnałów kupna na wskaźniku MACD, co pokrywa się z sygnałem na wykresie w postaci pokonania czerwonej średniej 15-miesięcznej. Żółtą elipsą zaznaczyłem styczniowe świeczki ze stycznia 2017 i obecną. Jeżeli dalszy przebieg tegorocznych notowań miałby być zbliżony do tego z 2017 roku, to byłoby całkiem przyjemnie. Od końca stycznia 2017 do końca stycznia 2018 indeks wzrósł o +24%.
Techniczne przesłanki są sprzyjające, tak jak wspomniałem również na innych wykresach, ale w dzisiejszym komentarzu pragniemy zwrócić Państwa uwagę na elementy tzw. analizy fundamentalnej. W zasadzie bardziej chodzi tu o przyczyny i kierunki przepływu kapitału – w kierunku giełdy lub w przeciwnym. Bo informacji codziennych jest bez liku, ale tak naprawdę liczą się tylko te, które wpływają na dopływ/odpływ kapitału na giełdę lub z giełdy:
Oczywiście giełda rządzi się swoimi prawami i niczego nie można być pewnym, stąd też naszym codziennym zajęciem jest monitorowanie tego, co dzieje się na rynku i ewentualne reagowanie. Zresztą, akurat teraz pachnie korektą, chociaż dopóki będziemy poruszali się w pewnym zakresie, to korekty są czymś zupełnie naturalnym.
Nadal jednak uważamy, że stoimy przed dużą szansą na osiągnięcie w najbliższych kwartałach bardzo dobrego rezultatu, wyrażonego w procentowym wzroście naszego portfela. Pewne procesy (np. przepływ kapitału z lokat na giełdę) trwają dopiero od niedawna i sądzimy, że jeszcze daleko do wykorzystania całego potencjału tych sprzyjających okoliczności.
Na koniec chcieliśmy wyjaśnić rozbieżności w wynikach „starych” i „nowych” produktów Generali, co przykuło uwagę jednego z naszych Klientów. W załączniku numer dwa prezentujemy przebieg zmian wartości portfela starego Generali (trójka) za ostatnie trzy miesiące.
W załączniku numer trzy taki sam przebieg, dokładnie w tym samym czasie nowego Generali (piątka).
Jak Państwo wiecie, zawsze dobieramy jednakowy skład portfela, niezależnie od produktu. Różnice wynikają jedynie z różnego terminu rozliczania poszczególnych zleceń. Czasami jest tak, że mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi zmianami, nawet w obrębie dwóch sesji giełdowych, a taka jest różnica między czasem rozliczenia transakcji na „trójkach” i „piątkach”.
Najczęściej nie ma to znaczenia, niekiedy też lepsze ceny są zaksięgowane na nowszych produktach. Akurat w ostatnim, prezentowanym okresie mieliśmy do czynienia z dużą dysproporcją, niekorzystną dla piątek. Na początku listopada (6 listopada) złożyliśmy te same zlecenia na wszystkich produktach. Zamykaliśmy fundusze zarabiające na spadkach i jednocześnie kupowaliśmy fundusze akcyjne. „Trójki” zrealizowały zlecenia przed ogłoszeniem informacji o pojawieniu się szczepionki, natomiast rozliczenie „piątek” nastąpiło już po informacji. Różnica po prostu musiała być bardzo istotna, co widać szczególnie po wyniku za ostatnie 3 miesiące. W pierwszym przypadku mamy +9,01% natomiast na piątkach „tylko” +4,88%. Jednocześnie procentowa zmiana za ostatni miesiąc jest identyczna (+5,87%), a to dlatego, że ostatnie transakcje były robione na początku grudnia, czyli już ponad miesiąc temu. Dla uspokojenia posiadaczy „piątek” – w długim okresie różnice ulegają znacznemu zmniejszeniu.
Już zupełnie na marginesie, posiadacze produktów Vienna Life mogą sprawdzić i ucieszyć się wynikiem za ostatni miesiąc w wysokości +10,3%. Tam, a także na produktach AXA doważyliśmy portfel funduszem lewarowanym, którego niestety nie ma w Generali.