Najnowszy Komentarz - WYBORY

Szanowni Klienci, w poniedziałek (2 czerwca) zmieniliśmy skład naszego portfela. Po zrealizowaniu zleceń portfel będzie wyglądał następująco: złoto: 40%; surowce: 40%; short: 20%. W... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
15 listopad 2017
I PO „ODBICIU”….

W poprzednim tygodniu nie dokonaliśmy zmiany składu naszego portfela i nadal mamy ulokowany cały kapitał w UFK pieniężnych na wszystkich obsługiwanych przez nas platformach.
Tym razem rynek niespecjalnie nas zaskoczył. Tak jak zakładaliśmy, dwa dni wzrostów na dużych i średnich spółkach okazały się być jedynie odbiciem po wcześniejszych spadkach. W innym wariancie można się było zastanawiać, czy nie jest to początek nowego impulsu wzrostowego. Nic takiego jednak nie nastąpiło, co więcej dziś można raczej mówić o ryzyku zmiany tendencji na spadkową, przynajmniej w średnim terminie, co wpisuje się w nasze oczekiwania i aktualny skład portfela.
Mówimy tu o głównym indeksie naszego rynku. O słabości maluchów piszemy już od jakiegoś czasu i nic w tej kwestii nie uległo poprawie.
Z kolei bessa na indeksie cenowym całego rynku, która trwa już od marca potwierdza nienajlepszy obraz polskiego rynku. Minusem dopełniającym obraz był styl w jakim „byki” oddały cały swój dorobek. Całe wzrostowe odbicie zostało zanegowane szybko i bezkompromisowo.
Trudno w takiej sytuacji o optymizm. Na szczęście dzisiejsze spadki nas już nie dotyczą. Ostatnia transakcja okazała się nieudana (dobre wejście i spóźnione wyjście) ale z dzisiejszej perspektywy nie żałujemy, że zamknęliśmy pozycję.
Na dziś cały czas analizujemy sytuację, oczywiście nie tylko na polskim rynku. Jednak z dostępnych funduszy UFK nic specjalnie nas nie przekonuje. Najbliżej nam ponownie do tematu surowcowego ale akurat teraz oczekujemy raczej dokończenia korekty. Nie ukrywamy też – tak czysto technicznie – ponownie interesująco wyglądają fundusze zarabiające na spadkach. W tym przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu pozycji. W przypadku „krótkiej pozycji” lepiej trochę się spóźnić i poczekać na ewidentną zmianę tendencji, chociaż z drugiej strony słowo „ewidentnie” na giełdzie raczej nie występuje.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.