Najnowszy Komentarz - POD KONTROLĄ

Ostatni komentarz opublikowaliśmy tuż przed wyborami w USA. Poniżej posłużę się cytatem z tego komentarza: „Biorąc powyższe pod uwagę uważam, że powyborczy scenariusz wzrostowy... Czytaj całość

Komitet Inwestycyjny
03 lipiec 2023
DWUCYFROWY WYNIK W PIERWSZYM PÓŁROCZU

W naszym komentarzu z 4 stycznia, pod tytułem „Podsumowanie 2022 roku”, ostatnie zdanie brzmiało:
„Jeżeli miałbym zabawić się w giełdową wróżkę, to spodziewamy się jeszcze trudnego pierwszego kwartału, z dynamicznymi zmianami kierunku wahań i zdecydowanie lepszej pozostałej części roku.”
Biorąc pod uwagę główny indeks naszej giełdy (WIG20), to fakty widziane z perspektywy końca drugiego kwartału, wyglądają następująco:
Zakres wahań indeksu w pierwszym kwartale był dość duży. Mieścił się w przedziale 1626:1955, czyli rozpiętość wahań wyniosła 20,3 procent. Wynik na koniec kwartału to -1,87%.
W drugim kwartale zmienność mieściła się w przedziale 1749:2131, czyli 21,8 procent. Jednak drugi kwartał był już dużo lepszy i zakończył się wynikiem +17,16%.
Jeżeli „rynek słucha się naszej przepowiedni” to oznacza, że nie należy psuć. Stąd już od dłuższego czasu skład naszego portfela nie uległ zmianie. Nadal posiadamy połowę portfela w UFK reprezentujących WIG20 oraz drugą połowę w UFK reprezentujących głównie mWIG40, czyli spółki średnie.
Na ostatnich sesjach pojawiło się kolejne potwierdzenie dobrej koniunktury giełdowej (nie mylić z sytuacją w gospodarce). Na indeksie cenowym został wygenerowany miesięczny sygnał kupna (załącznik numer 1, prezentujący przebieg indeksu cenowego w ujęciu miesięcznym). Indeks cenowy to obraz wszystkich spółek notowanych na naszej giełdzie. Niezależnie od wielkości spółki wpływ zmian kursu na indeks jest jednakowy. Sygnałem tym jest pokonanie 15-miesięcznej średniej, zaznaczonej na niebiesko. W tym stuleciu tego rodzaju sygnał kupna pojawił się dopiero po raz piąty, co oznacza, że jego wymowa jest tym bardziej istotna. Proszę zwrócić uwagę, że czas od wystąpienia sygnału kupna (zielona pionowa linia) do pojawienia się odwrotnego sygnału sprzedaży (czerwona pionowa linia) nie był wcale krótki. Za pierwszym razem hossa trwała ponad 4 lata. Po drugim sygnale były to prawie dwa lata. Po trzecim, rynek byka trwał ponownie 4 lata. Wreszcie ostatni okres wzrostowy trwał półtora roku, od maja 2020, do grudnia 2021 roku.


Każdy z tych sygnałów okazał się również zyskowny. Oczywiście skala wzrostów rozpoczęta w kwietniu 2003 roku będzie trudna do powtórzenia. Był to czas wchodzenia Polski do Unii Europejskiej. Jeżeli jednak dotychczasowa skuteczność tego rodzaju technicznego sygnału kupna była co najmniej zadowalająca, to nie można wykluczyć pozytywnego scenariusza również i w tym przypadku.
Co do wyniku naszego portfela, mamy się czym pochwalić. Za ostatnie 6 miesięcy procentowy przyrost wartości był DWUCYFROWY, już po uwzględnieniu kosztów związanych z poszczególnymi platformami.
Wynik w okresie 31/12/2022 : 30/06/2023 wyniósł odpowiednio:
GENERALI „TRÓJKA”: +11,66% (załącznik numer 2)

GENERALI „PIĄTKA”: +10,25%
VIENNA LIFE: +12,70% (załącznik numer 3)

W skali roku wyniki wyniosły więc ponad 20 procent, jeżeli ktoś chciałby porównywać z lokatami bankowymi. To jednak nie lokaty, tylko giełda i takie porównania nie bardzo mają sens.
Jeżeli jednak „nasza przepowiednia” nadal będzie tak dobrze się sprawdzać, jak dotychczas, a nasz portfel będzie cały czas dobrze dopasowany, to może się okazać, że owe 20 procent w tym roku, nie będzie niczym nadzwyczajnym. Oczywiście, proszę nie traktować tego jak obietnicy, bo tego na rynku kapitałowym robić nie wolno.
Tak, czy inaczej, jeżeli ktoś z grona naszych Klientów posiada wolne środki, to proszę pamiętać o rachunkach dodatkowych, na które można wpłacać i korzystać z dobrej koniunktury oraz dobrego „rozegrania”. Mam nadzieję, że na koniec kolejnego kwartału nadal będziemy mogli być w dobrych humorach.
Jeżeli ktoś z Państwa chciałby skorzystać z rachunku dodatkowego, a z jakiegoś powodu rachunek dodatkowy jest nieaktywny, to proszę do nas dzwonić:
601 303 603 lub 503 132 050

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.