Najnowszy Komentarz - WYBORY

Szanowni Klienci, w poniedziałek (2 czerwca) zmieniliśmy skład naszego portfela. Po zrealizowaniu zleceń portfel będzie wyglądał następująco: złoto: 40%; surowce: 40%; short: 20%. W... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
24 styczeń 2018
NA PÓŁNOC

W poprzednim tygodniu nie wprowadzaliśmy nowych zmian na naszym portfelu i posiadamy nadal:

 

20% UFK fundusze akcji polskich

20% UFK fundusze surowcowe

60% UFK fundusze pieniężne

 

Od naszych ostatnich zakupów, dokonanych na lokalnej korekcie, zarówno rynki spółek dużych obrazowany przez WIG20 (załącznik nr 1) jak i średnich mWIG40 (załącznik nr 2) przebiły się na nowe maksima. MWIG40 wreszcie wybił się z konsolidacji, w której przebywał od marca 2017 powyżej 5000 punktów. Tym razem mamy nadzieję, że nie jest to pułapka, gdyż wskaźniki MACD pierwszy raz od marca ubiegłego roku, kiedy to dały sygnał sprzedaży, teraz dały sygnał kupna. Z kolej rynek dużych spółek obrazowany przez WIG20 a szczególnie przez WIG20USD, czyli indeks widziany oczyma inwestorów zagranicznych, pozytywnie przetestował wybicie i porusza się na północ w kierunku nowych maksimów.

Oczywiście pojawia się pytanie, skoro są takie pozytywne sygnały to czemu takie ostrożne nasze zaangażowanie. Otóż patrząc na rynki trochę szerzej, nie możemy zapominać, że są to naczynia połączone i tak jak patrzymy na chociażby WIG20USD to jeśli dojdzie do większej korekty za oceanem to u nas także zobaczymy spadki. A musimy mieć z tyłu głowy, że wzrosty z jakimi mamy do czynienia w USA odbywają się na skrajnie wykupionych wskaźnikach (trochę technicznej nudy). Takie poziomy były widziane w historii wcześniej w 2007, w 2000 czy też w 1929 tuż przed wielkim krachem. Stąd nasza ostrożność.

Jeśli chodzi o rynki surowcowe i reprezentujący ich index CRY (załącznik nr 3) zbliżył się on do poziomu ok. 200 punktów, gdzie przebiega opór z lat 2003 i 2009 oraz szczyty z 1997 i 2000. Zakładamy, że po walce z tym poziomem nastąpi dalszy ruch do góry, po możliwej korekcie. Stąd też nasze zaangażowanie także ostrożne. Po pokonaniu tego istotnego poziomu rozważymy powiększenie pozycji w tym sektorze.

Na dzień dzisiejszy cieszy nas zachowanie posiadanych funduszy UFK i pozostaje trzymać kciuki za brak pułapek.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.