- Oferta
Tak jest po prostu fair.
- O nas
Kim jesteśmy, jak działamy?
- Ludzie z "Betonu"
Porozmawiajmy o...
- Przebieg Inwestycji
Wskaźniki inwestycji
- Komentarze
Aktualny skład portfela UFK
- Kariera
Rozpocznijmy współpracę
- Kontakt
Napisz lub zadzwoń
ALLEGORIA
Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię
na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku,
bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.
ALLEGORIA
W portfelu obecnie posiadamy 70 % UFK pieniężne i 30 % UFK typu short, czyli takie które zarabiają na spadkach WIG20. Podobny skład portfela mamy już od końca lipca 2020 na najstarszych produktach Generali ( dotyczy kupionych w I kw.2010 i starszych ). W przypadku pozostałych produktów pozycję typu short posiadamy od końca sierpnia, z wyjątkiem produktów AXA, gdzie one nie występują.
Jeżeli chodzi o długoterminową tendencję na naszym rynku, to praktycznie od maja 2018 roku jest ona spadkowa. W załączniku prezentujemy wykres WIG20USD, czyli nasz główny indeks wyrażony w dolarach, można powiedzieć indeks reprezentujący nasz rynek widziany przez zagranicznych inwestorów. Każda „świeczka” to miesięczny zakres wahań indeksu. Zielona przedstawia wzrostowy miesiąc, czerwona spadkowy. Niebieska średnia to 15-sesyjna średnia, gdzie za sesję przyjmujemy poszczególne miesiące. Jest to oczywiście spojrzenie długoterminowe, ale jak łatwo zauważyć o hossie w tym przypadku będzie można mówić dopiero kiedy indeks będzie powyżej wspomnianej średniej. Jak na razie już od maja 2018 roku, średnia ta stanowi sufit każdej fali wzrostowej. Tak więc wzrosty zapoczątkowane w ekstremum wiosennej paniki i zakończone w sierpniu, z długoterminowego punktu widzenia, były jedynie odbiciem, a nie nową falą hossy. Oczywiście jeżeli dojdzie do przełamania opisywanej średniej, nasze nastawienie do polskiego rynku akcji ulegnie zmianie, tak jak miało to miejsce na przełomie 2016 i 2017 roku.
Jak pewnie niektórzy z Państwa zauważyli w ubiegłym tygodniu zdecydowaliśmy się na czasowe zamknięcie pozycji short. Pod koniec września pojawiły się informacje o gigantycznym, niezaspokojonym popycie (dziesiątki miliardów złotych) w emisji publicznej na akcje ALLEGRO. Zakładaliśmy, że debiut może wypaść optymistycznie, co spowoduje poprawę sentymentu na naszej giełdzie, a co za tym idzie wzrosty. To był główny powód zamiany UFK short na UFK pieniężny, z zamiarem powrotu już po debiucie Allegro. W przypadku najstarszych i jednocześnie najszybszych produktów Generali zdecydowaliśmy się na kupno UFK Skarbiec Akcji, licząc, że wystarczy nam czasu na powrót do wcześniejszej pozycji, co zresztą mimo niesprzyjających okoliczności zakończyło się sukcesem, czyli zyskiem na UFK Skarbiec Akcji.
Debiut Allegro przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Ci, którzy zdecydowali się na zakup w emisji pierwotnej, już na otwarciu mogli sprzedać z zyskiem wynoszącym ponad 50 procent. Na tym nie koniec, bo niezaspokojony popyt instytucjonalny spowodował dalsze wzrosty. Niestety, pechowo, debiut Allegro zbiegł się ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. To oczywiście zdecydowanie popsuło giełdowy sentyment, nie tylko na naszym parkiecie. Nie zwlekając, zdecydowaliśmy się powrócić do portfela zawierającego fundusz zarabiający w czasie spadków.
Jak Państwo pewnie zauważyli, w ostatnich miesiącach jest dosyć nieprzewidywalnie. Na większości rynków szczyt fali wzrostowej mieliśmy na początku czerwca. Praktycznie od tego czasu rynki wykonują trudne do zdiagnozowania, krótkie w czasie, wzrosty i spadki w dość szerokim kanale bocznym. Po ostatnich doniesieniach o znaczących wzrostach liczby zachorowań zrobiło się jeszcze bardziej nerwowo. Z jednej strony, przy tak niskich stopach procentowych na całym świecie, kapitał szuka okazji do zysków, nawet podejmując większe ryzyko. Z drugiej strony, na rynki powróciła niepewność, czyli główny wróg giełdowych trendów. Nikt nie chce ponownie zamykać gospodarki, ale przecież takie ryzyko cały czas istnieje, a to jest przecież mocny czynnik spadkowy.