Najnowszy Komentarz - POD KONTROLĄ

Ostatni komentarz opublikowaliśmy tuż przed wyborami w USA. Poniżej posłużę się cytatem z tego komentarza: „Biorąc powyższe pod uwagę uważam, że powyborczy scenariusz wzrostowy... Czytaj całość

Komitet Inwestycyjny
05 wrzesień 2019
Gramy pod odbicie

W poprzednim tygodniu zmieniliśmy skład portfela na bardziej agresywny.

Obecnie posiadamy:

  • 20% UFK reprezentujące akcje amerykańskie,
  • 20% UFK reprezentujące akcje polskie,
  • 10% UFK reprezentujące złoto
  • 50% UFK pieniężne.

Na najszybszych polisach, czyli najstarszych (dotyczy polis Generali zakupionych przed końcem pierwszego kwartału 2010 roku), zmiany dokonywaliśmy innego dnia, czyli w trochę odmiennej sytuacji rynkowej. Na tych polisach skład portfela przedstawia się następująco:

  • UFK akcji polskich: 50%
  • UFK akcji reprezentujących rynek w Indiach: 50%.

Po dość długim i zakończonym sukcesem posiadaniu funduszy reprezentujących rynek złota, postanowiliśmy skrócić pozycję. W załączniku numer 1, na wykresie funduszu BlackRock World Gold zaznaczyliśmy miejsca zakupu i redukcji jednostek tego funduszu. W przypadku innych platform miejsca kupna i sprzedaży funduszy złota były takie same, jednak nie zawsze dały podobny rezultat procentowy. Do zmniejszenia pozycji w złocie głównie skłoniły nas coraz częściej powtarzające się artykuły i komentarze o złocie, rysujące tylko i wyłącznie świetlaną przyszłość dla posiadaczy tego kruszcu, co przy jednoczesnym wyhamowaniu tendencji wzrostowej złota powinno doprowadzić przynajmniej do odczuwalnej korekty. Nie wykluczamy powrotu do złota, ale trochę w innych realiach rynkowych.

Z kolei otwarcie pozycji na rynkach akcyjnych wynikało głównie z „technicznego układu” na wykresach, który miał bardzo podobny przebieg do tego z czym mieliśmy do czynienia na przełomie maja i czerwca tego roku. (załącznik nr2). Oczywiście podobny układ na wykresie i wskaźnikach nie zawsze kończy się tak samo, ale prawdopodobieństwo powtórki jest zdecydowanie większe.

W załączniku numer 3 prezentujemy wyniki naszego portfela na tle wszystkich funduszy dostępnych na platformie Generali. Klasyfikację ułożyliśmy tym razem uwzględniając wyniki półroczne i jak widać jesteśmy w pierwszej czwórce najlepszych funduszy, podobnie jak w skali miesiąca i trzech miesięcy. Dla przypomnienia nasz wynik jest już pomniejszony o opłaty pobierane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Wynik za 12 miesięcy wynosi: +8,19%. Poza funduszami prezentujemy też polskie indeksy (kolor pomarańczowy), z którymi w ostatnim półroczu, ale też w pozostałych interwałach czasowych zdecydowanie wygrywamy. Z kolei nasza ‘konkurencja”, czyli na niebiesko zaznaczone fundusze aktywnej alokacji również została w tyle, czym oczywiście nie jesteśmy zmartwieni.

https://sc.ontimax.pl/f/BLACKROCK WORLD GOLD-20190903.PNG

https://sc.ontimax.pl/f/WIG20-20190903.PNG

https://sc.ontimax.pl/f/WYNIKI FUNDUSZY GENERALI 20190904.pdf

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.