Najnowszy Komentarz - POD KONTROLĄ

Ostatni komentarz opublikowaliśmy tuż przed wyborami w USA. Poniżej posłużę się cytatem z tego komentarza: „Biorąc powyższe pod uwagę uważam, że powyborczy scenariusz wzrostowy... Czytaj całość

Komitet Inwestycyjny
13 marzec 2019
ZŁOTO, ZŁOTY

W ostatnim tygodniu zdecydowaliśmy się na zmianę składu portfela Ontimax. Sprzedaliśmy fundusze UFK reprezentujące złoto i nabyliśmy 30% portfela UFK Templeton Global Total Return Fund ( USD ), oczywiście tam gdzie jest dostępny.

Głównym powodem sprzedaży UFK powiązanych ze złotem było zachowanie samego kruszcu. Na zamieszczonym wykresie złota (załącznik nr.1) widać jak wspomniany surowiec doszedł do swojego wieloletniego oporu w okolicach 1350 USD i gwałtownie odpadł poniżej 1300 USD. Takie zachowanie odebraliśmy jako powrót do wieloletniego kanału ograniczonego od góry wspomnianym poziomem 1350 USD a od dołu wsparciem w okolicach 1200 USD. Takie zachowanie kursu znoszące pod średnią 50 sesyjną ( na wykresie  zaznaczona kolorem zielonym ) odebraliśmy jako czasowe wyczerpanie potencjału do wzrostu i postanowiliśmy wykorzystać aktualne odbicie do sprzedaży posiadanych „ złotych” UFK. Ewentualny powrót do złota zakładamy w przypadku szybkiego powrotu i wyjściu górą ze wspomnianego kanału ,czyli powyżej 1350 USD. Innym miejscem do ewentualnego ponownego wejścia byłby zakup w strefie wsparcia, czyli w okolicach 1200 USD.

Pomijając kwestię techniczną i powrót do kanału dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o sprzedaży było zdecydowane umocnienie dolara amerykańskiego względem euro, do którego doszło po ostatnim wystąpieniu szefa EBC Mario Dragiego .

Generalnym przesłaniem było stwierdzenie, że mamy widoczne spowolnienie w strefie euro (dotyczy także największej gospodarki czyli Niemiec), a w niektórych krajach mamy już do czynienia wręcz z recesją (Włochy).

Na reakcję rynków nie musieliśmy długo czekać, zobaczyliśmy nienotowane od dawna poziomy,  zaznaczone czerwoną strzałką w załączniku numer 2,  obrazującą zachowanie EURUSD. Taka zmiana, a właściwie zejście poniżej średniej 200 sesyjnej (zaznaczona kolorem fioletowym na załączonym wykresie) może oznaczać dalszy ruch w tym samym kierunku, być może nawet w okolice dołków z początku 2017 roku tj.1.05.

Jak ważna jest omawiana średnia pokazują na wykresie zielone strzałki, które kilkakrotnie ratowały euro przed dalszym spadkiem względem USD. Oczywiście nie jest to 100% pewniak, ale jeśli w przeszłości często coś się sprawdzało to należy przyjąć taki scenariusz na najbliższy czas.

Idąc dalej, skoro założyliśmy umocnienie USD do EUR to automatycznie (tak do tej pory zawsze było) możemy spodziewać się wzrostu USD do PLN . A skoro tak, to wspomniany już na początku UFK Templeton Global Total Return Fund (USD) dość dobrze, naszym zdaniem, wpisuje się w taki scenariusz. Oczywiście gdyby doszło do zanegowania ostatniego wybicia do dołu na EURUSD i nastąpiłby powrót powyżej średniej 200 sesyjnej to będziemy zamykać tę pozycję.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.